Podzimní candáti

Doba dlouhých červnových nocí skončila. Mnoho rybářů si v tomto období odpočine od rybářského tlaku u vody a velmi rádi vyrazí k vodě sami, i přes nižší teploty. Ani mě nízké teploty a chladnější voda nikdy neodradí, spíš naopak.

candat_1.jpg

Candáti se začátkem podzimu stále nacházejí v místech, kde setrvávali přes léto. Jejich doba krmení je poměrně krátká vzhledem k tomu, že teplota vody je nejvyšší stále ještě v menších hloubkách. Ryby se aktivují ve večerních hodinách, kdy je vzduch chladnější než horní vrstvy vody. Dalším vysvětlením je, že candát v brzkém podzimu stále ještě sleduje drobné ryby, které pronásledují hmyz vznášející se v teplých podzimních dnech těsně nad hladinou. V této části roku většinou vybírám místa, kde je voda 3-5 metrů hluboká. Jedná se obvykle o propadliny na hlubších řekách nebo naopak mělčí skalnatá místa na údolních nádržích.

candat_4.jpg

candat_3.jpg

Zjistil jsem, že štíhlá měkká gumová nástraha, jako je Saira nebo Tsubame, s lehkou (4-7g) jigovou hlavičkou je ideální volbou pro lov candátů v tomto období začínajícího podzimu. To neznamená, že byste měli upustit od klasiky, jako jsou osvědčené rippery Fishunter a Nihonto. Ale obměna nástrahy během lovu se vyplatí. Který prut zvolit v tom mám vždy jasno - používám vždy „speciálku“ na candáty, můj klenot pro lov candátů - prut Kamisori v délce 198 cm s maximální hmotností 18 gramů, který je pro lov candátů s gumovými nástrahami ideální. Má skvělou špičku a tuhý spodní díl, který zajišťuje, že háček vždy bezpečně prosekne tvrdou candátí tlamu. Naviják by měl být velikosti kolem 3000, já používám konkrétně Sicario. Převodový poměr 5:1 je pro tento druh přívlače ideální. Při vláčení zachovávám pokud možno brzdu utaženou více než při lovu jiných druhů ryb. Pokud mám pocit, že je candát po záseku větší, brzdu přiměřeně povoluji. Pracovní tahový odpor je nejdůležitější částí dobrého navijáku, což Sicario bezezbytku splňuje. V dalších doplňcích candátové sestavy dávám přednost pletenkám o průměru 0,12 nebo 0,14 v neonové barvě před vlasci. Používám s oblibou Octa Braid Fluo. Pletená šňůra je tuhá, takže je mnohem lepší pro signalizaci jemného záběru opatrných candátů.

candat_2.jpg

Při lovu se Sairou nebo Tsubame často nechávám nástrahu spadnout až na samé dno a pak trhavě zvedám ode dna, čímž se vytvoří perfektní okamžik, aby dravec zaútočil. Při tomto způsobu lovu, který je velmi účinný, však musíte být dostatečně obezřetní. Zejména velcí candáti nad 80 cm mají tendenci nástrahu „ochutnat“ a při sebemenším podezření nástrahu pouští, na rozdíl od menších candátů, kteří se často pouští do nástrahy naplno a útočí bezhlavě. Proto jsou zejména dobré vlastnosti prutu při lovu candátů velmi důležité. Zásek musí přijít hned a musí být dostatečně razantní.

Při lovu candáta se musí očekávat záběr v každém okamžiku, po celou dobu co je vaše nástraha ve vodě! Záběry jsou velmi rychlé a dost často jemné. Při použití nevhodné výbavy je úspěšný zásek a zdolání ryby pouze u jednoho z deseti záběrů candáta! Množství zmeškaných záběrů je tedy přímo úměrné nejen šikovnosti a zkušenosti rybáře, ale u lovu candátů zejména kvalitě použitého prutu, navijáku a pletené šňůry. Vedení nástrahy je pak samozřejmě Alfa a Omega úspěšného lovu candátů, a to i u takových Top nástrah na candáty jako je Furyo, které candáti doslova milují.

Naše snažení na údolní nádrži a vůle setrvat hodiny na lodi se nakonec vyplatila a podařilo se nám dostat několik velmi slušných candátů (viz fotky výše). Většina z nich byla ulovena na Sairy a Furya.

candat_5.jpgProto by jste neměli odložit své pruty příliš brzy, ale naopak pokoušet se o candáty na podzim i ve dnech, kdy teplota klesá v noci k nule a dny jsou typicky podzimně sychravé. Chladné počasí totiž candátům krmícím se před zimou vůbec nevadí, ba naopak. Měli byste hledat způsob, jak candáty zlákat k záběru i v chladné vodě.

Doufám, že tipy které jsem se pokusil shrnout v tomto článku, spolu se správným vybavením a nástrahou vám pomohou ulovit na podzim pěkné candáty. A že zkracující se podzimní dny vám přinesou zážitek z lovu těchto krásných dravců našich vod.

9/2017, Piotr Duda